Вижте този доклад от TORREN

Вижте този доклад от Torren

Вижте този доклад от Torren

Blog Article

Вторичният продукт (органична маса), след производството на биогаз да се внася при спазване на периодите на забрана.

Отглеждането на домати е процес, при който трябва да се обърне внимание на много и различни фактори. От голямо значение за получаването на добра и богата реколта най-вече е сортът, но освен него важни са и мястото на отглеждане, видът на почвата, начинът на засяване, напояването, наторяването и други. Видът на почвата се определя от това дали се планира ранно, средно или късно производство на домати, защото всяко от тях се осъществява при различни температури и се характеризира с различен вегетационен период на растенията.

Когато те не се съдържат в достатъчни количества, е добре при първото торене да ги осигурите. Основно те са:

Производител : Все повече хора купуват ягоди директно от полето

Основно торене с органични торове (оборски тор, компост, хумус) и минерални торове (азот, фосфор, калий).

Ако се придържате към някои лесни, основни правила за торенето, можете да се надявате на добра реколта. Освен това Вашите растения ще станат устойчиви на болести и паразити.

Добавете малко количество скален фосфат в дупката или около стеблото на растението. Торене Полейте обилно преди торене.

Торовете се делят основно на два типа. Органичните имат растителен или животински произход, а понякога са комбинация от двете. Това включва животински отпадъци, оборски тор, рибно, костно или кръвно брашно, торф, емулсии и прочие. Органичните торове изобилстват от разнообразни хранителни елементи, но се отличават с по-бавното си действие.

Важно е и да предприемете процедури по пръскане с препарати, с цел профилактика и предпазване от болести, като мана и алтернария.

Ако искате да наторите доматите си, не е необходимо веднага да прибягвате до професионални торове. Обикновените домашни средства също могат да гарантират растежа на растенията, като им осигурят оптимален запас от достатъчно хранителни вещества.

● Калий – тези плодове имат високо съдържание на калий, което не е случайно. Този елемент влияе най-вече върху устойчивостта на растенията на болести и климатични условия и водния им режим.

Полезни статии Карта на сайта За реклама Последвайте ни

Пепелта е остатъкът, който остава след изгаряне на дърва, растения или други органични материали. Тя подхранва почвата с много полезни елементи, включително калий, фосфор, калций и магнезий, които са от съществено значение за здравия растеж и цъфтеж на растенията.

Усвояването на калия нараства преди узряването. За да се подсигури добре оцветен плод, с добра консистенция и добро съхранение, е решаващо снабдяването с високи нива на калий. При доматите за преработка нуждата от калий е още по-висока за да се постигне и твърдост на месото. Тук може да имаме смущения в усвояването на калций не само в оранжериите, но и но открито.

Report this page